Na otwarcie FestivAlt-u Di libe brent wi a nase szmate, czyli mówiąc po polsku: Miłość pali jak mokra szmata, a mówiąc po prostu: duet z Krakowa tzn. Maja Pompa i Łaja Szkło ze swym nowym muzyczno-słownym repertuarem: żydowskimi piosenkami, queerowymi treściami i opowieściami prosto z przedwojennego unterweltu. Na miejscu – ale nie na wynos – także coś do zjedzenia.
Miarą popularności krakowskiego Kazimierza są przemierzające jego ulice dziesiątki meleksów. Emitujące dla pasażerów – z zainstalowanych głośników – informacje o historii dzielnicy: na ogół bardzo powierzchowne i często nawet nieprawdziwe. Zorganizowane przez FestivALT ALTernatywne wycieczki meleksami po Kazimierzu oferują coś zupełnie innego: tematy skomplikowane, nieoczywiste, zaskakujące i – zawsze! – związane z współczesnymi wyzwaniami dzielnicy. Rezerwacja wycieczek w kasie Żydowskiego Muzeum Galicja lub przez stronę festivalt.com.
Mierząc się z wyzwaniami tożsamości, pamięci i przestrzeni, przekładu i przekazu Michelle Levy i Patrycja Dołowy tworzą performance o emocjonującym śledztwie i niezwykłym odkryciu. Podążając wciąż śladami Pauliny przez miasta i łąki, ślepe zaułki i otwarte drogi Polski i Ukrainy artystki wracają do Krakowa, by podzielić się archiwaliami, nagraniami, mapami, zasłyszanymi opowieściami, grudkami ziemi, domysłami i przemyśleniami – namacalnymi dowodami niedającego się opisać doświadczenia.
Dyrektorzy FestivALTu Adam Schorin i Jason Francisco oprowadzają po byłym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Płaszów. Badając ślady tego, co tu zostało z obozu założonego na terenie dwóch żydowskich cmentarzy, oraz przyglądając się temu, co tam rośnie, zastanówmy się wspólnie czy nie można inaczej kultywować pamięci tego miejsca.
Już po raz trzeci FestivALT organizuje akcję protestacyjną przeciwko degradacji i stopniowemu niszczeniu substancji materialnej dawnego domu modlitwy Chewra Tehilim na ul. Meiselsa 18. Dwa lata temu nowy najemca – za zgodą właściciela, którym jest Żydowska Gmina Wyznaniowa – zainstalował w nim klubokawiarnię. Wyburzając, by zrobić dodatkowe wejście, istotny element zabytkowego budynku: wnękę na Aron ha’Kodesz.
FestivALT zaprasza na rozmowę z dyrektorem Antonim Bartoszem o wystawie stałej i kolekcji Muzeum. Wspólnie zastanowimy się, jaką opowieść powinno budować Muzeum, by każdy mógł się w niej odnaleźć. Jak sprawić, by reprezentowała wielość kultur i ich dziedzictwa, złożoność i różnorodność postaw, wielowątkowość życia? Co zrobić, żeby Żydzi także mogli powiedzieć „Moje muzeum, muzeum o mnie”? W tym dniu zwiedzanie wstęp na wystawę główną jest darmowy na hasło FestivALT.
Debata o początkach hummusu jest długa i złożona: prawie każdy kraj i grupa etniczna na Bliskim Wschodzie przypisuje sobie jego autorstwo, a kupowanie i sprzedawanie humusu może szybko stać się deklaracją polityczną. Okazuje się, że owa debata nie ominęła także Kazimierza: podczas gdy na świecie hummus kojarzony jest przede wszystkim ze światem arabskim, tutaj zazwyczaj oznacza typową żydowską izraelską potrawę. Serię FestivALT Nights zainagurują Bart i Kasia, właściciele restauracji Hummus Amamamusi oraz twórcy „polskiego hummusu”. Wieczór sprawi, że spojrzysz na ciecierzycę w zupełnie innym świetle. Dosłownie i w przenośni. Bowien bez elektryczności (ale z winem) cofniemy się do zamierzchłych czasów, kiedy nie było prądu, a jednak ludzie musieli jednak robić hummus. Ich wzorem sądziemy przy świecach i w makutrach rozetrzemy ziarna cieciorki i rozmawiając o tym, jak jedzenie wpisuje się w tożsamość. Kup bilet z wyprzedzeniem w Hummus Amamamusi, ul. Meiselsa 4, każdego dnia między 10:00 a 20:00
Legendarna artystka burleskowa Betty Q na jeden wieczór otwiera salon w Krakowie. Zapraszamy na wieczór pełen rozmów i występów podważających stereotypy płci. Na scenie będzie jej towarzyszyć Dotti Moscati, artystka z Berlina, która podczas tego ekstrawaganckiego wieczoru zaprezentuje spektakl wypełniony wyjątkowym rodzajem humoru.
Etnobotanik Karol Szurdak poprowadzi warsztaty podczas których – wykonując z leczniczniczych ziół z Płaszowa napary, herbatki i kosmetyki – spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie czy ludobójcza ziemia Płaszowa generuje jakiekolwiek siły lecznicze oraz jakie wykorzystanie jej możliwości jest możliwe i gdzie są granice.