The Lucky Jewathon goście

The Lucky Jewathon - Paneliści

Profesor Roma Sendyka wykłada w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Ośrodek Badań nad Kulturami Pamięci, w którym działa w Kolektywie Kuratorskim. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci. Spędziła wiele lat planując i realizując działania mające na celu upamiętnienie ofiar obozu koncentracyjnego KL Płaszów. 

Rachel Mars jest wielokrotnie nagradzają londyńską performerką i pisarką, znaną w pracy w teatrze, live actach i komedii. Jej prace badają specyficzne kulturowe i polityczne konstrukty, które kształtują sposób, w jaki jesteśmy razem, jako ludzie. Zmaga się z tożsamościami żeńskimi, żydowskimi queerowymi oraz ich skrzyżowaniami. Jej ostatnie projekty to m.in.: “Your Sexts Are Shit: Older Better Letters” – queerowe archiwum erotycznych tekstów, “Our Carnal Hearts” – przesłuchanie zazdrości z chóralną partyturą na żywo oraz “Roller” – śledztwo na dużą skalę dotyczące żeńskiej agresji i rewolucji.

 Atalya Laufer urodziła się w Izraelu, wychowała w Londynie, a obecnie mieszka w Berlinie. To artystka wizualna, która pracuje koncepcyjnie, w odniesieniu do konkretnej sytuacji, stosując różne materiały i podejścia. Istotnym aspektem jej twórczości są napięcia pomiędzy faktem a fikcją oraz przeszłością i teraźniejszością. Interesuje ją przesuwanie znaczenia poprzez różne media i konteksty. Często bawi się biografiami i pracami innych artystów, aby tworzyć oryginalne dokumenty lub reprodukcje, wykorzystując przy tym np. kolaż lub montaż.

Jakub Nowakowski urodził się i wychował na Kazimierzu – w dawnej żydowskiej dzielnicy Krakowa. Jako osoba pochodząca z rodziny o nieżydowskich korzeniach, żyjącej na Kazimierzu od pokoleń, od najmłodszych lat zgłębiał historię swojego otoczenia. W 2007 roku ukończył judaistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2005 roku dołączył do zespołu nowo utworzonego (2004) Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. W 2006 roku rozpoczął pracę w Wydziale Edukacji muzeum, a w 2008 roku został jego managerem. W 2010 roku mianowano go dyrektorem Żydowskiego Muzeum Galicja. Prowadzi wykłady na całym świecie, zdobywając uznanie za swoją wiedzę, pasję i unikalną perspektywę na polsko-żydowskie relacje we współczesnej Polsce.

Adam Schorin jest pisarzem z Nowego Jorku, mieszkającym obecnie w Warszawie. W latach 2018-2020 jeden ze współdyrektorów FestivALT-u. Jest także przewodnikiem wycieczek i edukatorem w Fundacji Centrum Taubego Odnowy Życia Żydowskiego W Polsce. Kilkukrotnie odgrywał rolę Żyda na Szczęście w realizowanych przez FestivALT performensach.

Josh „Socalled” Dolgin jest pianistą, akordeonistą, producentem, dziennikarzem, fotografem, filmowcem, magiem, rysownikiem i twórcą lalek mieszkającym w Montrealu. Od ponad dziesięciu lat występuje oraz prowadzi wykłady i kursy mistrzowskie na festiwalach muzycznych na całym świecie – od Moskwy po Paryż, od Londynu po LA i od Krakowa po San Francisco. Z sześcioma solowymi albumami na swoim koncie, Josh pojawił się w takich salach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Olympia w Paryżu, Apollo Theatre w Harlemie i Arsht center w Miami. Jego lista współpracowników nie zna granic pokoleniowych, społecznych, kulturowych czy religijnych. Wśród wielu artystów, z którymi współpracował, są Itzhak Perlman, Lhasa, Fred Wesley, Andy Statman, Adam Cohen, Boban Markovic i Killah Priest. Josh był także bohaterem “The Socalled Movie”, pełnometrażowego dokumentu z 2010 roku wyprodukowanego przez National Film Board of Canada.

Natalia Chmielarz – absolwentka Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, koordynatorka projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z kulturą i językiem jidysz w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Entuzjastka muzyki bliskowschodniej i członkini kolektywu radiowego Wojna francusko-angielska pod flagą biało-czerwoną. Lubi kurioza, absurdy i dziwactwa. Od niedawna interesuje się także psychokryminalistyką.


Michalina Jadczak  – hebraistka i lektorka języka hebrajskiego, koordynatorka projektów edukacyjno-kulturalnych w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na historii żydowskich migracji; obecnie pisze pracę magisterską na temat tożsamości Żydówek pochodzących z krajów arabskich i jej obrazie w literaturze izraelskiej na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Miłośniczka muzyki bliskowschodniej, marzy o prowadzeniu półlegalnego biznesu w Maroko, jej śmiech jest słyszalny z odległości 3 tys kilometrów.

Michael Rubenfeld, twórca teatralny pochodzący z Kanaday obecnie mieszkający w Polsce. Prze 8 lat był producentem artystycznym na festiwalu SummerWorks w Toronto, gdzie stworzył festiwal Progress. W 2017 roku stworzył projekt CanadaHub dla festiwalu Fringe w Edynburgu. Ze swoją pracą podróżował po Kanadzie, Stanch oraz Europie. W 2017 współzałożył FestivALT i do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z dyrektorów..

Rebecca Forgasz jest wnuczką Polaków ocalałych podczas Zagłady, którzy po wojnie wyemigrowali do Australii. W latach 2010-19 pracowała jako dyrektorka i CEO Żydowskiego Muzeum Australii, inicjując istotne zmiany organizacyjne i sprowadzając najważniejsze światowe wystawy. Doprowadziła do przeprojektowania wystawy głównej dotyczącej historii australijskich Żydów. Wcześniej była kuratorką pięciu wystaw czasowych w muzeach oraz pracowała w kluczowych instytucjach kulturalnych w Melbourne. Przez ostatni rok wykładała w Australijskim Centrum Żydowskiej Cywilizacji na Uniwersytecie Monash jako profesor nadzwyczajny. 

Jason Francisco jest żydowsko-amerykańskim artystą i eseistą . Łącząc sztukę dokumentalną i konceptualną, koncentruje się na komplikacjach pamięci historycznej i nowych kierunkach w sztuce jako świadectwie. Do najważniejszych projektów Francisco należą: “Alive and Destroyed: A Meditation on the Holocaust in Time” (premiera Daylight Books, 2021), “The Camp in its Afterlives”, “An Unfinished Memory” oraz “Far from Zion: Żydzi, diaspora, pamięć”. Jest autorem wielu limitowanych edycji książek fotograficznych, instalacji internetowych, filmów eksperymentalnych, hybryd foto-tekstowych, reportaży, esejów i tłumaczeń wierszy. Jest współzałożycielem FestivALT-u i przez pierwsze trzy sezony pełnił funkcję jednego z dyrektorów; obecnie jest konsultantem kuratorskim wydarzenia.

Anand Rajaram jest nagradzanym improwizatorem, aktorem, dramaturgiem, reżyserem, muzykiem, nauczycielem i lalkarzem. Jest również twórcą teatralnym, występuje w filmach i programach telewizyjnych, a także użycza swojego głosu postaciom z gier i kreskówek. Jest dyrektorem artystycznym @N@ f@N@, gdzie tworzy treści w rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby live streamingów – wszystko pod banderą swojej firmy – Cardboard Dreams.

Erica Lehrer jest antropolożką i kuratorką. Pracuje jako wykładowczyni na wydziale Historii i Antropologii Społecznej na Uniwersytecie Concordia w Montrealu. Jest autorką wydanej w 2013 roku książki “Jewish Poland Revisited: Heritage Tourism in Unquiet Places” oraz współwydawczynią “Curatorial Dreams: Critics Imagine Exhibitions”. Na swoim koncie ma także liczne artykuły. W 2013 roku była kuratorką wystawy “Pamiątka, Zabawka, Talizman” w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, a rok później wydała towarzyszącą jej książkę “Na szczęście to Żyd” oraz internetową wystawę www.luckyjews.com. Obecnie pracuje nad wspólnym projektem Awkward Objects of Genocide, który zaowocował wystawą “Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady” w MEK.

Robert Piaskowski jest Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. Reprezentuje Kraków w Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) i kieruje Zintegrowanym Centrum Zarządzania Dziedzictwem Miasta Krakowa, powołanym przez Prezydenta Miasta Krakowa w 2020 roku. Przez wiele lat był dyrektorem programowym w biurze festiwalu Kraków Live.

Wojtek Ziemilski jest reżyserem teatralnym i artystą wizualnym. Pracuje na przecięciu różnych form sztuki, wykorzystując różnorodność sztuk performatywnych. Jego prace były pokazywane na całym świecie, od Ruhrtriennale przez Praski Quadrennial po Festiwal Boska Komedia. Rozszerzając ideę spektaklu dokumentalnego, twórczość Wojtka często stanowi pytanie o miejsce widowni w spektaklu i możliwość jej działania. Jest wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie i na Uniwersytecie Warszawskim.


Betty Q – pierwsza polska performerka i nauczycielka burleski, aktywistka ciałopozytywności, autorka choreografii do filmu, teatru i teledysków. Reżyserka projektu Bez Okładek. Poza sceną zaangażowana hafciarka.

Zacharias Szumer jest członkiem Fully Automated Luxury Kosher Space Kibbutz, lewicującego projektu muzyczno-memowego orbitującego między żydowskim futuryzmem i złośliwego humoru. Dorabia również jako źle opłacany, niezależny pisarz piszący o zmianach klimatycznych, postępowej polityce i muzyce eksperymentalnej. Jeden z jego dziadków, Adam Zygmunt Szumer, urodził się w Niegłowicach w Polsce i jako dziecko przeżył Holokaust.

KONTAKT Konrad Stanowicz, koordynator wrocławskiego Klubu Tygodnika Powszechnego, a obecnie potwierdzonymi gośćmi będą Marta Titaniec z KIK, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Misza Tomaszewski, członek redakcji Kontaktu. Potwierdzamy jeszcze trzeciego gościa.