Rzućmy Światło na Muzeum MEK

Rzućmy Światło na Muzeum - projekcje w przestrzeni miejskiej

Rzućmy Światło na Muzeum – projekcje w przestrzeni miejskiej

 

Od czasu wejścia w czerwoną strefę wydarzenia kulturalne w przestrzeni miejskiej stały się prawie niemożliwe. Prawie …

 

Podczas Chanuki, żydowskiego święta świateł, Rzucamy Światło na Muzeum Etnograficzne w Krakowie (MEK), a także na społeczną i polityczną rolę muzeów w ogóle. We współpracy z Ericą Lehrer (Polska/Kanada) – antropolożką kultury i krytykiem muzealnym – oraz trojgiem multidyscyplinarnych artystów: Jacqueline Nicholls (Wielka Brytania), Wiktorem Podgórskim (Polska) i Dorotą Mytych (Polska/Australia), powstała przestrzenna instalacja mierząca się z pytaniami o wpływ, jaki muzea mają na nas i jak kształtują świadomość odbiorców – zarówno tę indywidualną, jak i społeczną.

 

Kluczowym elementem projektu jest partnerstwo Muzeum Etnograficznego w Krakowie, które poddając się autokrytyce, w pionierski na skalę Polski sposób, pokazuje swoją gotowość do zmierzenia się z tym trudnym tematem oraz ze swoim dziedzictwem. 

 

FestivALT już od dwóch lat pozostaje w “krytycznej przyjaźni” z MEK. Instytucja, choć mieści się w samym sercu dzielnicy żydowskiej i koncentruje się na jednym z najbogatszych okresów wielokulturowej historii Polski, w jego stałej ekspozycji obecności innych kultur jest mało zauważalna, a nieliczne nawiązania do nich są nierzadko problematyczne. W 2019 roku aktywiści z FestivALT-u zainicjowali publiczną debatę z przedstawicielami Muzeum na temat prezentowania mniejszości etnicznych, w efekcie której instytucja zdecydowała się zmienić sposób, w jaki eksponuje niektóre artefakty,  w szczególności oparte na stereotypowych i nierzadko antysemickich wyobrażeniach maski Żydów. 

 

Dialog ten – mimo trudnych warunków, jakie zarówno dla muzeów, jak i instytucji kultury spowodowała pandemia – jest kontynuowany. Podejmując rozmowę z mniejszością żydowską w Krakowie i stawiając otwarte pytanie do wszystkich krakowian o to, jaką rolę powinny odgrywać muzea, FestivALT i MEK zachęcają do rozmowy o kształcie ekspozycji i roli muzeów po lockdownie. A przy okazji o tym, jacy my sami i całe społeczeństwo będziemy po pandemii.

 

W dniach 15-18 grudnia na Placu Wolnica 1 w godzinach 17.00-22.00 na murach MEK pojawi się instalacja rzucająca światło na te jakże ważne, choć trudne tematy. Dodatkowo pierwszej nocy odbędzie się wernisaż online, a wydarzenie będzie streamowane na żywo na Facebooku.

 Przeczytaj oświadczenie kuratorek.

DZIĘKUJEMY

Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.

Przy wsparciu finansowym Dutch Jewish Humanitarian Fund.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”.

Performens wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Curating and Public Scholarship Lab

Thinking Through the Museum

Concordia University Ethnographic Museum of Krakow