ZAWIŁOŚCI PAMIĘCI II: WYMIAR MIĘDZYNARODOWY

25.10 19:00

 Podczas drugiej odsłony projektu ALT Talks poruszymy tematykę lokalnego dziedzictwa żydowskiego widzianego z perspektywy międzynarodowej. Wspólnie z ekspertami: Edytą Gawron i Jonathanem Webberem z Krakowa oraz Jasonem Francisco ze Stanów Zjednoczonych przyjrzymy się problemom dotyczącym pamięci żydowskiej w przestrzeni miejskiej, z perspektywy przyjeżdżających do Polski obcokrajowców.

 Paneliści, związani z Polską na różnych poziomach, będą dyskutować o trudnościach i złożoność żydowskiej i nieżydowskiej historii, o dziedzictwie i obecności. Wspólnie porozmawiają o tym, co często uderza a nawet szokuje przyjezdnych, a z czego często mieszkańcy polskich miast nie zdają sobie sprawy. Podzielą się zarówno dobrymi praktykami, jak i negatywnymi przykładami pracy z pamięcią ze świata i z Polski. 

 Rozmowa ta będzie ważna również z punktu widzenia toczącej się obecnie w Krakowie i Polsce debaty dotyczącej upamiętnienia ofiar byłego obozu KL Płaszów. Nieudane konsulacje społeczne, silna polaryzacja głosów mieszkańców oraz kontrowersyjny projekt budowy Muzeum, będą przyczółkiem do pogłębionej dyskusji o dziedzictwie.

 Dołącz do rozmowy z ekspertami!

Wydarzenie bezpłatne po wcześniejszej rezerwacji.

ALT Talks cover

Zawiłości pamięci I: wymiar lokalny

Rozmowa o tym jak funkcjonuje pamięć żydowska w mieście na podstawie przykładu Krakowa i Wrocławia

Rewitalizacja czy gentryfikacja? Upamiętnianie czy zawłaszczanie? A może cyfrowa rekonstrukcja? Jak funkcjonuje pamięć żydowska w przestrzeni miasta i jak przekłada się to na jego tożsamość?

Na przykładzie różnych miejsc:

  • krakowskiego Kazimierza – gdzie procesy rewitalizacji i komercjalizacji są daleko posunięte,
  • byłego obozu koncentracyjnego KL Płaszów – obecnie na progu rewitalizacji związanej
    z powstającym w tym miejscu Muzeum,
  • byłego cmentarza żydowskiego zlokalizowanego w centrum Wrocławia przy ul. Gwarnej, który obecnie nawet nie jest oznakowany
  • oraz cyfrowej rekonstrukcji Nowej Synagogi na Wygonie we Wrocławiu.

Zastanowimy się jaka jest tożsamość żydowskiego Krakowa oraz Wrocławia i jaka jest świadomość tej tożsamości? Czy da się pogodzić procesy przywracania pamięci i odkrywania dziedzictwa z masową konsumpcją tego dziedzictwa, często towarzyszącą rewitalizacji. Oraz co oznacza i co wnosi do tego zagadnienia rekonstrukcja dziedzictwa żydowskiego w wymiarze cyfrowym?

Dołącz do rozmowy z ekspertami: Romą Sendyką, Piotrem Kwapisiewiczem, Agnieszką Jabłońską i Karoliną Jarą. Im więcej pytań, tym ciekawiej!

“Tożsamość buduje się na fundamencie pamięci, tak indywidualnej, jak i zbiorowej. Jednakże pamięć jest z zasady wybiórcza. Aby móc o jednych rzeczach pamiętać, musimy o innych zapomnieć. Najczęściej pamiętamy o tym, o czym chcemy pamiętać; czasem o tym, o czym nie możemy zapomnieć”
Henryk Halkowski

Projekt zrealizowano:

Przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.

Przy wsparciu finansowym Dutch Jewish Humanitarian Fund oraz Asylum Arts.

Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2020 – nowy wymiar”.

Performens wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.