Lecznicze Rośliny Płaszowa

2019: Jess Hooks, zbieranie leczniczych roślin w Płaszowie

Około cztery kilometry na południe od Rynku Głównego w Krakowie znajduje się otwarta przestrzeń znana jako Płaszów. To miejsce dwóch przedwojennych cmentarzy żydowskich oraz ważny niemiecki ośrodek pracy przymusowej, obóz tranzytowy i obóz zagłady w czasie II wojny światowej. Przez Płaszów w latach 1942-1945, przeszło około 150 000 więźniów, przede wszystkim polskich Żydów. Zginęło tu ok. 8 000 ludzi – z powodu chorób, z głodu i wyczerpania, wskutek sadystycznego bicia i w egzekucjach. Płaszów we współczesnym Krakowie pozostaje przestrzenią głęboko ambiwalentną. W przeciwieństwie do innych, podobnych miejsc w Polsce, nie podlega kuratorskiej opiece żadnego muzeum czy instytucji. Jest oficjalnie uznanym miejscem ludobójstwa, ale dziś służy przede wszystkim jako miejsce wypoczynku i rekreacji, opalania się, piknikowania i picia. Jest miejscem pamięci i zapominania.

Nadrzędnym celem niniejszego projektu artystycznego jest zainicjowanie procesu prowadzącego do przekształcenia Płaszowa w miejsce godności i pamięci. Zgodnie z wartościami FestivALTu, żydowskiego kolektywu artystycznego, założonego w Krakowie w 2017 roku, transformacja ta nie powinna nastąpić poprzez narzucanie zmian z zewnątrz, ale poprzez budowanie koalicji, które przyniosą organiczne przekształcenia.

Adam Schorin, potomek Ocalałego z KL Płaszów prowadzi Leczniczy Spacer po KL Płaszów

Autorami projektu są fotograf i pisarz Jason Franciszko oraz działaczka społeczna i miejska Magda Rubenfeld Koralewska. Oboje są członkami założycielami FestivALTu. 

W ramach projektu, staraniem krakowskich harcerzy i rodzin związanych z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej na Podgórzu powstał przy ul. Dąbrówki 7 ogród społecznościowy, w którym zasadzone zostały lecznicze rośliny, rosnące swobodnie na terenie byłego obozu Płaszów. W kolejnej fazie projektu (w następnych latach) z roślin tych zostaną stworzone leki ziołowe – herbaty, olejki, nalewki, tabletki, związki, które faktycznie będą mogły być stosowane w leczeniu. Projekt ma za zadanie oddziaływać jednocześnie na co najmniej kilku poziomach, wymienionych poniżej w losowej kolejności:

  1. Promować budowanie społeczności w dzielnicy Podgórze, docierając do szerokiego spektrum mieszkańców z różnych pokoleń;
  2. Sprzyjać poszanowaniu środowiska, zwiększaniu samowystarczalności i promowaniu tradycyjnej medycyny;
  3. Pomóc mieszkańcom okolic Płaszowa wejść w interakcję z historią miejsca, jako ośrodka ludobójstwa, wbrew panującej lokalnej nieświadomości bądź ignorowania tej historii, poprzez przeformułowanie tej przestrzeni jako miejsca pamięci, które jest również źródłem uzdrowienia.

Jako obiekt sztuki współczesnej, ogród złożony z leczniczych roślin Płaszowa, działa na zasadzie analogii lub symbolicznego rezonansu pomiędzy leczeniem schorowanego ciała a leczeniem traumatycznej pamięci historycznej. Zioła leczą ludzkie ciało nie poprzez walkę z chorobą, a raczej poprzez wzmacnianie istniejących w organizmie procesów, które uwalniają wrodzone w nas reakcje, jednocześnie rozluźniając, pobudzając, uspokajając i witalizując ciało. Wszystko po to aby osiągnąć równowagę całego ustroju i ostateczne uzdrowienie z dolegliwości. Tak więc, ponowne wykorzystanie roślin rosnących dziko w miejscu ludobójstwa, w historycznie świadomym ogrodzie społecznościowym, pomoże wywołać uzdrawiające reakcje na wspólną traumę, poprzez wyzwolenie naturalnych tendencji społecznych, prowadzących do uzdrowienia takich jak: współpraca, wzajemność, wolontariat.

Jednocześnie zioła, które mają być zebrane w Płaszowie, mają fizyczny związek z umarłymi, ponieważ ofiary Płaszowa zostały wyparte z masowych grobów i spalone w otwartych paleniskach, a ich prochy rozsypane po krajobrazie obozu stały się integralną częścią jego gleby. W pewnym sensie więc, każdy lek wykonany z ziół rosnących na Płaszowie to lekarstwo wydobyte z tragedii ludobójstwa.

Ogrodowi Leczniczych Roślin towarzyszy plenerowa wystawa edukacyjna, poświęcona historii Płaszowa, czerpiąca z prac Jasona Francisco, który systematycznie fotografuje Płaszów od wielu lat, badając jego zniekształcony krajobraz w różnych kontekstach i porach roku, a także uwieczniając na fotografiach rozmaite aktywności okolicznych mieszkańców. W 2015 r. Francisco przeprowadził blisko 100 dogłębnych wywiadów na terenie Płaszowa, z napotkanymi tam ludźmi, pytając ich o to jak rozumieją to miejsce. Zarejestrował także rozmowy z czołowymi naukowcami, oraz liderami lokalnych instytucji kulturalnych i religijnych. Wystawa plenerowa, oparta na tym dorobku, będzie ważnym elementem edukacyjnym przedsięwzięcia. 

W ogrodzie odbywają się rozmaite spotkania o charakterze edukacyjnym i nakierowanym na dialog. 

Lecznicze Rośliny Płaszowa to drugi już projekt FestiwALTu, dotyczący Płaszowa. W 2017 roku zrealizowaliśmy instalację fotograficzną Jasona Francisco  pt. “Pozdrowienia z Płaszowa”, w Galerii Trzecie Oko. 

Od lipca 2019 do stycznia 2020 trwały burzliwe konsultacje społeczne prowadzone w sprawie nowego muzeum, które ma powstać na terenie KL Płaszów.

W spotkaniach, w których każdorazowo uczestniczyło 50-90 mieszkańców słychać było stanowczy opór przeciwko proponowanej przez miasto koncepcji. Główną wyartykułowaną osią sprzeciwu jest obawa przed napływem turystów oraz wiążąca się z inwestycją wycinka drzew. Zawiązała się także grupa aktywistów pod nazwą Stop gradzaniu Krzemionek, która na facebooku liczy ponad 1000 członków. Pod ich petycją do Prezydenta Miasta Krakowa sprzeciwiającą się obecnym planom podpisało się obecnie blisko 5000 osób. Grupa działa prężnie i udało się jej także złożyć szereg interpelacji poprzez radnych miasta. Tymczasem umowa z właścicielami terenu wciąż nie jest podpisana, podobnie jak umowa z Ministerstwem Kultury, które ma powołać nową jednostkę muzealną dedykowaną dla tego miesca. W chwili obecnej przyszłość instytucji, a tym samym upamiętnienia tego miejsca wciąż stoi pod znakiem zapytania. Jednocześnie nikt nie jest w stanie zapanować nad, ujawnioną w trybie konsultacji społecznych, ostrą i niekiedy
antysemicką retoryką niektórych mieszkańców. Z kolei wielu pozostałych mieszkańców czuje się ignorowana i zwyczajnie nie słuchana, co pogłębia ich frustrację. Zarówno miasto jak i grupa ekspertów dedykowana do pracy przy powstającym muzeum rozkłada ręce. Ich zdaniem możliwości dalszej rozmowy wyczerpały się.

Tymczasem trwający od wielu lat (w zasadzie od 2007 r.) stan niepewności tylko potęguje napięcia i negatywne nastroje mieszkańców. Konieczne jest więc w tej sytuacji podjęcie działań mających na celu dialog i pracę z okolicznymi mieszkańcami, nastawioną na przepracowanie napięć i zainstniałego konfliktu.
Raport z konsultacji społecznych nt.  Muzeum – Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie dostępny jest tutaj 


Z kolei odpowiedź mieszkańców można przeczytać tutaj 

Shulchan Aruch/Yoreh Deah/Siman 368

בֵּית הַקְּבָרוֹת, אֵין נוֹהֲגִין בָּהֶן קַלּוּת רֹאשׁ; כְּגוֹן לִפָּנוֹת שָׁם (כָּל בּוֹ) אוֹ לֶאֱכֹל וְלִשְׁתּוֹת שָׁם, וְאֵין קוֹרִין וְאֵין שׁוֹנִין שָׁם (סמ”ג), וְאֵין מְחַשְּׁבִין שָׁם חֶשְׁבּוֹנוֹת. (בֵּית יוֹסֵף בְּשֵׁם רַבֵּנוּ יְרוּחָם) ; וְאֵין מַרְעִין בָּהֶם בְּהֵמוֹת; וְאֵין מוֹלִיכִין בָּהֶם אַמַּת הַמַּיִם; וְלֹא יְטַיֵּל בָּהֶם לְקַפַּנְדְרִיָא (פי’ לְמַעֲבָר מִצַד זֶה לְצַד זֶה) ; וְלֹא יְלַקֵּט מֵהֶם עֲשָׂבִים; וְאִם לִקֵּט, שֶׁצָּרִיךְ לְלָקְטָן לְצֹרֶךְ בֵּית הַקְּבָרוֹת, שׂוֹרְפָן בִּמְקוֹמָן. הַגָּה: וְכֵן אֵין לִקַּח מִקַּרְקַע עוֹלָם שֶׁל קֶבֶר, אַף עַל גַּב דְּמֻתָּר בַּהֲנָאָה (כֵּן מַשְׁמָע מֵהָרֹא”שׁ וְהַמָּרְדְּכַי). וְכָל זֶה אֵינוֹ אֶלָּא מִשּׁוּם כְּבוֹד הַמֵּתִים, וְלָכֵן אִם צָרִיךְ אוֹתוֹ לִרְפוּאָה, שָׁרֵי (ג”ז בְּמָרְדְּכַי). וְכֵן מֻתָּר לֵהָנוֹת מֵהָעֲשָׂבִים שֶׁעַל הַקְּבָרוֹת אוֹ פֵּרוֹת אִילָנוֹת שֶׁעֲלֵיהֶם לְצֹרֶךְ הַקְּבָרוֹת, כְּגוֹן שֶׁהַמּוֹשֵׁל עוֹבֵד כּוֹכָבִים מַרְעֶה בְּהֵמוֹת עַל הַקְּבָרִים וְאִי אֶפְשָׁר לִמְחוֹת בְּיָדוֹ כִּי אִם בְּהוֹצָאָה מְרֻבָּה, וְאֵין יַד הַקָּהָל מַשֶּׂגֶת, מוֹכְרִים דְּבָרִים אֵלּוּ כְּדֵי לְהַצִּיל הַקְּבָרוֹת מִיַּד עוֹבְדֵי כּוֹכָבִים, שֶׁזֶּהוּ כְּבוֹד הַמֵּתִים (ת”ה סִימָן רפ”ד ומהרי”ו סִימָן נ’). וְאִם אֵין דְּבָרִים עַל הַקְּבָרוֹת לִמְכֹּר לְצֹרֶךְ הַהוֹצָאָה, אִם יַד הַקָּהָל מַשֶּׂגֶת וְשֶׁבְּיָדָם לִמְחוֹת בְּהוֹצָאָה מוּעֶטֶת, צְרִיכִין לִמְחוֹת, אִם אֵין חֲשָׁשׁ בַּדָּבָר שֶׁהַמּוֹשֵׁל יִתְגָּרֶה בָּהֶם עַל יְדֵי זֶה; אֲבָל בְּלָאו הָכֵי אֵין צְרִיכִין לִמְחוֹת (ג”ז שָׁם).

Yoreh Deah 368:1 zezwala na użytkowanie roślin rosnących na cmentarzu, gdy takie użycie jest wynikiem szacunku dla zmarłych lub jeśli jest to wymagane w celach leczniczyc; 368: 2 zezwala aby owoce rosnące na drzewach na cmentarzu zostały przeznaczone do spożycia. W przypadku ogrodu Leczniczych Roślin
Płaszowa, wykorzystanie roślin będzie środkiem uzdrowiskowym, z intencją podniesienia szacunku dla
pamięci zmarłych, a ich użycie medyczne będzie analogiczne do jedzenia owoców rosnących na drzewach cmentarnych. Odpowiednie sekcje są zaznaczone poniżej na czerwono.Shulchan