Rafał Wojciechowski: Czy wszędzie świeci to samo słońce?

Tematem mojej pracy artystycznej jest poszukiwanie własnej żydowskiej tożsamości. Odnoszę się w niej do nieznajomości własnych korzeni oraz do braku poczucia jedności na polu rodzinno-historyczno-kulturowym. Brak tejże więzi jest uwarunkowany moją osobistą historią rodzinną.
 
Elżbieta Brzuska-Wojciechowska, moja babcia, urodziła się w warszawskim getcie, mimo że w jej dokumentach jako miejsce urodzenia widnieje zapis: „Gdańsk-Wrzeszcz”. Prawdziwa data urodzin mojej babci również nie jest znana. Elżbieta Brzuska-Wojciechowska została wychowana przez polską rodzinę, a dopiero po śmierci osób, które uważała za rodziców, odkryła swoje żydowskie pochodzenie. Próbując odnaleźć własne korzenie oraz odzyskać poczucie przynależności do narodu żydowskiego, zaangażowała się w tworzenie Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Do dzisiaj nie udało się jednak ustalić kim byli jej prawdziwi rodzice. Moja babcia, a w konsekwencji także i ja, żyjemy więc bez wiedzy o przeszłości naszej rodziny.
 
W swoim projekcie artystycznym chciałem dotknąć tematu zawieszenia w próżni historii oraz braku ważnej części własnej tożsamości. Jako trzecie pokolenie czuję pewien dystans do wydarzeń Holokaustu, nie pamięta go bowiem zarówno moja babcia, jak i nie pamiętam ja. Próbuję jednak za pomocą anonimowej, zapomnianej fotografii stworzyć pewnego rodzaju osobisty pomnik pamięci moich przodków, których nie dane mi było poznać. Ze względu na te okoliczności sądzę, że koncepcję Marianne Hirsch doskonale uzupełniają spostrzeżenia Susan Sontag dotyczące pamięci. Sontag twierdzi, że każda pamięć jest niepowtarzalna, jednostkowa i odchodzi wraz z człowiekiem. Pamięć zbiorowa jest natomiast ustalaniem, nie zaś pamiętaniem samym w sobie. W ramach swojej pracy artystycznej próbuję ustalić więc coś, czego pamiętać nie mogę.
 
Tytuł mojej pracy Czy wszędzie świeci to samo słońce? nawiązuje do tragedii Holokaustu, stanowiąc jednocześnie parafrazę tytułu poematu Koheleta Nic nowego pod słońcem.
 
Dobór środków i rozwiązań w mojej pracy artystycznej determinowany jest moim pochodzeniem żydowskim. Z pełną świadomością czerpię z wybranych symboli kultury judaistycznej, tj. kamieni, płótna i wody.
 
twórca wystawy: Rafał Wojciechowski
 
Wernisaż: niedziela, 4 lipca, 2021 / wystawa prezentowana będzie przez cały miesiąc
Czas: 13:00
Miejsce: Nowa Przestrzeń CentrALT , ul. Józefińska 9
 
Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego otwarciu nowej przestrzeni CentrALTu kończącego 5. edycję FestivALTu!
 

Dołącz do nas!

Wydarzenie na FB -> Kliknij TUTAJ!

 
Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.