[WYSTAWA] 8 Kobiet (Ewa Cieniak)
25.06.2022, wernisaż wystawy g. 18.00
@Spółdzielnia Ogniwo, Smolki 11a
“8 KOBIET” Ewy Cieniak to kobiecy wielogłos dotyczący tożsamości i swoistej, polsko – żydowskiej dwoistości, przedstawiony za pomocą obrazów i tekstu. To cykl unikalnych, haftowanych niebieską nitką na bawełnianej tkaninie, portretów. Jego bohaterki to obecne w przestrzeni publicznej Polki pochodzenia żydowskiego: Każda z nich została przedstawiona przez artystkę z niezwykłą wrażliwością. Z tkanin spoglądają na nas wyraziste twarze, uzupełniają je wybrane przez bohaterki, określające je cytaty. Pokazane w jednej przestrzeni portrety zdają się ze sobą rozmawiać, wchodzą też w interakcję z widzem. Stawiają pytania, milczą, zapraszają do dialogu.
Na wystawie zobaczymy portrety:
Monika Gluska-Durenkamp – dziennikarka
Dorota Abbe – aktorka
Alicja Beryt – graficzka
Ewa Ostrzeszewicz – nauczycielka francuskiego
Wanda Żółcińska – pisarka, dziennikarka
Katarzyna Nazarewicz – dziennikarka
Maryla Musidłowska – le cigale
Natalia Gebert – działaczka społeczna
DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FB -> TUTAJ
—
EWA CIENIAK jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale Grafika Warsztatowa. Po kilkunastu latach pracy w agencjach reklamowych powróciła do tworzenia. Haftuje, tworzy instalacje, eksperymentuje z wykorzystaniem różnych materiałów i tkanin. Tworzy w technice haftu płaskiego, nowoczesnego. Haftuje na płótnie, folii i na obiektach trójwymiarowych. Interesuje się człowiekiem i jego emocjami oraz relacjami między ludźmi.
Artystka jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W roku 2020 otrzymała stypendium w ramach programu “Kultura w sieci” na realizację animowanego filmu haftowanego pt: „TABULA RASA“.
W roku 2021 zrealizowała projekt stypendialny pt: „Panorama miasteczka”. Jest to ręcznie haftowana tkanina o długości ponad 21 metrów i szerokości 1 metra, będąca zbiorowym portretem mieszkańców Koluszek, rodzinnego miasta twórczyni.
Artystka wychodzi z działaniami artystycznymi i swoją twórczością w przestrzeń publiczną, miejską i naturę. Przykładem tych działań może być galeria plenerowa “Trzy sarny” we wsi Frydrychów pod Łodzią.
Ewa Cieniak pracuje obecnie (2022 r.) nad projektem artystycznym i partycypacyjnym O_KRĘGI, do którego zaprasza kobiety w różnym wieku, z różnych środowisk i miast.
***
Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.
Projekt ten został wybrany w ramach ścieżki Open Call, co było możliwe dzięki wsparciu Jewish Humanitarian Fund.