“DUCHY KÓZ” – MIKOŁAJ TRZASKA (KONCERT)

[KONCERT] Duchy Kóz (Mikołaj Trzaska)

02.07.2022, g.20.00, 

@Galicia Jewish Museum, Dajwór 18


DUCHY KÓZ to muzyczna eksploracja pamięci żydowskiej w kontekście współczesnej tożsamości polsko-żydowskiej. Tytuł nawiązuje do starej, szczebrzeszyńskiej opowieści, zgodnie z którą wypasane niegdyś przez żydowskiego pasterza zwierzęta, były zaczarowanymi przewodnikami stanowiącymi połączenie między dwoma światami, posiadającymi wiedzę o tajnym przejściu łączącym Szczebrzeszyn z Jerozolimą. 


Trzaska, zafascynowany opowieścią badacza dziejów miasteczka – Tomasza Pańczyka, zagrał w budynku XII-wiecznej synagogi szczebrzeszyńskiej solowy koncert podczas festiwalu Stolica Języka Polskiego. Akustyczne możliwości miejsca i magia upalnego, sierpniowego wieczoru sprawiły, że artysta postanowił tam wrócić i nagrać swój najnowszy album. Przed przyjazdem przygotował listę kompozycji, mając nadzieję na odtworzenie sekretnego letniego nastroju. 


Nie udało się zrealizować planu i powrócić do chwili, która przeminęła. Artysta postanowił poddać się i czekać. Po pewnym czasie muzyka pojawiła się w jego głowie niczym duchowy przewodnik, jakby słuchanie przesiąkniętych historią murów było czymś w rodzaju rozmowy z duchami.


Dołącz do wydarzenia na FB! -> TUTAJ

 


MIKOŁAJ TRZASKA – saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor muzyki filmowej, wyrósł z yassu – ruchu społeczno-artystycznego, który bezczelnie kwestionował sztywność zinstytucjonalizowanego głównego nurtu polskiego jazzu lat 80 i 90 ubiegłego wieku. Wolni od jakiejkolwiek doktryny i otwarci na wszelkie formy artystycznej ekspresji muzycy, z powodzeniem wpłynęli na scenę jazzową w kraju. 


Trzaska był współzałożycielem najważniejszej grupy yassowej – kultowego zespołu Miłość, który trwał z przerwami od 1988 do 2002 roku oraz równie kreatywnej grupy Łoskot, który powstał w 1993 roku. Trzaska stał się jednym z głównych liderów polskiej sceny, ale także współpracował z czołową rzeszą międzynarodowych improwizatorów. Po okresie yassowym nagrał kilka skoncentrowanych, cichszych albumów ze znanym duetem basowo-bębnowym braci Oleś. Towarzyszył także poetom takim jak Marcin Świetlicki i Jurij Andruchowycz oraz tworzył projekty muzyczno-literackie ze znanym polskim pisarzem,dziennikarzem i krytykiem Andrzejem Stasiukiem.

 

Obecnie współpracuje z wieloma zespołami, w tym z własnym międzynarodowym trio Volumen, Resonance Ensemble Kena Vandermarka, Magic z Joe McPhee czy wyjątkowym trio Shofar z Raphaelem Rogińskim i Macio Moretti, które eksploruje nowe, wyjątkowe perspektywy improwizacji w tradycyjnej muzyce żydowskiej. Ugruntował swoją pozycję jako wielokrotnie nagradzany kompozytor muzyki filmowej, współpracując z reżyserem Wojciechem Smarzowskim. Ale jego główny cel samorealizacji jest zakorzeniony w radykalnym free jazzie: podróżuje po świecie współpracując z niektórymi z największych światowych improwizatorów, takimi jak Peter Brötzmann, Joe McPhee czy Ken Vandermark


***


Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.