“ARJIV”/JULIETA LANDE “THIS WAS HOME”/DANA LEVY (POKAZY FILMOWE)

[FILM] Arjiv (Julieta Lande) 

25.06.2022-17.07.2022 

@CentrALT, Józefińska 9

premiera: 30.06 g. 19:00

 

ARJIV to audiowizualny esej powstały na podstawie materiałów zebranych przez autorkę do filmu dokumentalnego związanego z rekonstrukcją historii jej dziadków, którzy urodzili się w Polsce i przeżyli Holokaust. To, co zaczęło się jako poszukiwanie przeszłości, stało się teraźniejszą dekonstrukcją tożsamości artystki, która mogła się dokonać dzięki zgromadzonemu przez nią, ogromnemu archiwum (arjiv). Posiadanie rodzinnej kolekcji fotografii, listów, pocztówek, rękopisów, a nawet nagrań dźwiękowych wywołało szereg pytań i refleksji na temat wspomnień i tożsamości, a także wpływu subiektywnych historii na modyfikowanie oficjalnych narracji.

 

Godziny Otwarcia: 10-18:00; 25.06-17.07; Premiera g. 19:00; 30.06 

 

Dołącz do wydarzenia na FB! -> TUTAJ

 

 

Julieta Lande to argentyńsko – polska artystka i twórczyni projektów audiowizualnych. Zdobyła tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie w Buenos Aires oraz tytuł magistra w dziedzinie badań w zakresie praktyk artystycznych i wizualnych na Uniwersytecie Kastylia-La Mancha w Hiszpanii. Artystka tworzy instalacje i projekty audiowizualne. Jej projekt “Arjiv” (Archiwum) został wystawiony w 2021 roku na festiwalu MUTA (Międzynarodowy Festiwal Audiowizualny). 

 

Artystka jest finalistką Konkursu Młodej Sztuki Rady Miasta Cuenca w Hiszpanii oraz stypendystką Argentyńskiego Narodowego Funduszu Sztuki. Jej projekty otrzymały ponadto wsparcie Ministerstwa Kultury Buenos Aires oraz argentyńskiego Narodowego Instytutu Kina i Sztuk Audiowizualnych. Poprzez swoje prace i projekty badawcze artystka eksploruje tematy związane z tematem pamięci i tożsamości. 

Arjiv (Julieta Lande)

 

[FILM] This was home (Dana Levy) 

25.06.2022-17.07.2022 

@CentrALT, Józefińska 9

premiera: 30.06 g. 20:00

 

THIS WAS HOME to projekt audiowizualny ukazujący równocześnie trzy opowieści, które prezentują trzy pokolenia rodziny artystki: dziadka, ojca oraz ją samą. Levy uwieczniła każdego z bohaterów w podróży powrotnej do ich miasta dzieciństwa i domu, w którym dorastali i który opuścili. Dziadek wraca do Sosnowca, skąd został wysłany w latach czterdziestych do obozu koncentracyjnego Auschwitz. 

 

Ojciec wraca do rodzinnego Kairu w Egipcie, z którego został wysiedlony w latach pięćdziesiątych, kiedy jego rodzina wyemigrowała do Izraela, a sama Levy do domu w Atlancie w stanie Georgia, który musiała opuścić po powrocie rodziny ze Stanów Zjednoczonych do Tel Awiwu. Przedstawienie trzech pokoleń podkreśla różnice między ich osobistymi historiami, związanymi z różnymi czasami i miejscami. Jednocześnie jednak rodzinne opowieści prezentowane obok siebie stają się symbolem wielopokoleniowej wędrówki tożsamościowej i rozdziałem w wielowiekowej historii żydowskich wędrówek.

 

Godziny Otwarcia: 10-18:00; 25.06-17.07; Premiera g. 20:00; 30.06 

 

Dołącz do wydarzenia na FB! -> TUTAJ

 

 

DANA LEVY urodziła się w Izraelu, jej rodzice pochodzili z Egiptu i Polski, wychowała się w USA, Izraelu i Wielkiej Brytanii. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Uzyskała tytuł magistra obrazowania elektronicznego w Duncan of Jordanstone College of Art Dundee w Szkocji oraz licencjat University of the Arts London. Zrealizowała szereg ważnych wystaw indywidualnych i zbiorowych w Izraelu, USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii. Jej rezydencje obejmują AIRIE Everglades National Park, Wave Hill Workspace, LMCC Workspace, Art Omi, I-Park i Triangle Arts Association NY.

 

***

 

Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.

 

Projekt ten został wybrany w ramach ścieżki Open Call, co było możliwe dzięki wsparciu Jewish Humanitarian Fund.