Były niemiecki obóz koncentracyjny KL Plaszow na Podgórzu to największe w Krakowie – obok byłego getta – miejsce zagłady Żydów. Już od bardzo dawna, to teren rekreacyjny, zatem miejsce pamięci – a zarazem zapominania. Jest to też miejsce, które generuje moc uzdrawiania, objawiającą się w roślinach. Obszar KL Plaszow pozostał po wojnie niezagospodarowany i pozostawiony przyrodzie. Obecnie pokrywają go łąki i zagajniki, wśród których odnajdziemy zróżnicowane nisze ekologiczne dla wielu gatunków roślin i zwierząt.
Podczas warsztatu z Etnobotanikiem Karolem Szurdakiem poznamy rośliny jadalne i lecznicze. Nauczymy się je rozpoznawać i poznamy ich właściwości i sposoby wykorzystywania. Zapraszamy na warsztaty, podczas których, wykonując lecznicze maceraty i mieszanki – z zebranych wcześniej ziół z KL Plaszow – spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie czy naznaczona ludobójstwem ziemia KL Plaszow generuje siły lecznicze oraz czy są granice ich wykorzystania.
Spacer – bez limitu miejsc
Data: niedziela, 4 lipca 2021
Godzina: 10-12:00
Miejsce: ul. Jerozolimska 3 (Szary Dom)
Warsztat (max. 30 uczestników) – zgłoszenia mailowo na: info@festivalt.com
Data: niedziela, 4 lipca 2021
Godzina: 15:15
Miejsce: CentrALT, ul. Józefińska 9
Udział w warsztatach jest bezpłatny!
Wydarzenie jest częścią programu 5. edycji FestivALTu!
Dołącz do nas! Wydarzenie na FB->Kliknij!
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu “Miejsca Pamięci i Zapominania”, realizowanego z funduszu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Partnerami projektu są Miasto Kraków, Fundacja Urban Memory Foundation oraz ZHP Hufiec Śródmieście. Partronem honorowym projektu jest Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec.
Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.