“MUZEUM RZECZY ZAGUBIONYCH: POLA” – MARCIN MIĘTUS (PERFORMANCE)

[PERFORMANCE/INSTALACJA] Muzeum Rzeczy Zagubionych: Pola (Marcin Miętus)

26.06.2022-17.07.2022 

@CentrALT, Józefińska 9

 

MUZEUM RZECZY ZAGUBIONYCH – POLA Marcina Miętusa to rodzaj efemerycznego i performatywnego muzeum poświęconego Poli Nireńskiej (1910-1992), polskiej tancerce i choreografce żydowskiego pochodzenia, wyjątkowej kobiecie-artystce, która na przekór konserwatywnym rodzicom, nieprzychylnym krytykom i antysemickiej władzy, całe życie walczyła o wolność artystyczną i obyczajową. 

 

Twórca prezentuje Polę i jej poglądy poprzez galerię artefaktów związanych z życiem osobistym artystki. Niepozorne pamiątki (przywieziona z Paryża broszka, kupione w Pekinie puzderko, zabrana z domu rodzinnego popielniczka) stają się swoistym kluczem do odczytania biografii Poli i próbą zbliżenia się do niej, a zarazem stanowią przyczynek do obecnej w przestrzeni publicznej dyskusji dotyczącej kondycji kobiet oddanych sztuce.

 

Wystawę będzie można oglądać w Galerii CentrALT na ul. Józefińskiej 9 od 26 czerwca do 17 lipca (9-18:00, oprócz weekendów). 

 

W niedzielę 26 czerwca, o godz. 14:00 czerwca Marcin Miętus zaprosza na performatywne oprowadzanie autorskie. 

 

Dołącz do wydarzenia na FB! -> TUTAJ

 

 

Marcin Miętus – dramaturg, performer, dramatopisarz. Jako dramaturg pracował m.in. w Teatrze Studio, Komunie Warszawa, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Teatrze ROZBARK w Bytomiu. Uczestnik dwóch edycji kursu “Choreografia w Centrum” (Centrum w Ruchu w Warszawie, 2020/2021 i 2021/2022). Finalista 10. edycji konkursu choreograficznego “3…2…1…TANIEC!” organizowanego przez Krakowskie Centrum Choreograficzne (2021); zdobywca pierwszej nagrody indywidualnej za solo choreograficzne “exit”. Dwukrotny stypendysta MKiDN (2020, 2022). Dramaturg spektaklu MISSPIECE w choreografii Dominiki Wiak (2022, Krakowskie Centrum Choreograficzne). 

 

***

 

Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.

 

Projekt ten został wybrany w ramach ścieżki Open Call, co było możliwe dzięki wsparciu Jewish Humanitarian Fund.