Przyszłość “Żyda na szczęście” w Krakowie

„Żyd na Szczęście” to realizowany przez FestivALT projekt, który pierwotnie stanowił satyryczną odpowiedź na popularny na krakowskich ulicach handel wizerunkami stereotypowych Żydów z pieniędzmi, uznawanych za swoisty amulet i symbol ekonomicznej pomyślności.
 
W 2020 roku ewoluował on w 73-godzinne międzynarodowe spotkanie i skutkował powołaniem zespołu doradczego ds. dziedzictwa żydowskiego Krakowa j nawiązaniem silnego partnerstwa z Urzędem Miasta Krakowa. Głównym celem tej współpracy jest podjęcie tematu i podniesienie w mieście świadomości, odnośnie złożoności tego zjawiska. Jaka powinna być przyszłość “Żydów na Szczęście” w Krakowie?
 
Miasto, które  doświadczyło tak ogromnej tragedii Zagłady znacznej części swoich obywateli ze strony nazistowskich okupantów musi mieć świadomość, że pewne przedmioty oferowane w sprzedaży są widziane przez filtr tych tragicznych wydarzeń. Tylko współdziałanie i dialog pozwolą na zmianę postaw i wycofywanie ze sprzedaży zarówno obraźliwych figurek, jak i nieakceptowalnych napisów czy oznaczeń stoisk, uznawanych za elementy antysemickie, o jednoznacznie pejoratywnym zabarwieniu.
 
To fragment opublikowanego 8 czerwca 2021, oficjalnego stanowiska, wypracowanego przez uczestników moderowanych przez Instytut Kultury Willa Decjusza warsztatów i spotkań Okrągłego Stołu, którego byliśmy współorganizatorami i uczestnikami. Celem listu jest zwrócenie uwagi na konieczność podjęcia działań w zakresie uwrażliwiania na złożoność zjawiska “Żyda na szczęście” w Krakowie, tym bardziej w kontekście tak złożonej i trudnej historii tego miejsca. Świadomość Miasta w tej materii i chęć działania na rzecz jej szerzenia to ogromny postęp, na który pracowaliśmy przez lata.
 
Deklarację już teraz podpisało kilkudziesięciu przedstawicieli różnych instytucji, tutaj możesz przeczytać tekst oświadczenia i dopisać się do listy sygnatariuszy: TUTAJ
 
Wraz z publicznością i moderatorką panelu Anną Makówka-Kwapisiewicz (historyczka, działaczka społeczna i ekspertka) podyskutują: Nina Gabryś (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej), Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta miasta Krakowa ds. Kultury), Michał Niezabitowski (Dyrektor Muzeum Krakowa) oraz Magda Koralewska Rubenfeld (współdyrektorka FestivALTu). Wspólnie porozmawiamy też o tym jak kontrowersyjny projekt artystyczny stał się katalizatorem działań edukacyjnych, aktywizmu i ważnych zmian.
  
Zapraszamy i liczymy na Wasz głos w dyskusji! 
 

Wydarzenie zostanie nagrane i udostępnione online w późniejszym czasie.

Data: sobota, 3 lipca, 2021
Czas: 17:30 – 19:00

Miejsce: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

 

Wydarzenie jest częścią programu 5. edycji FestivALTu!

Wydarzenie na FB -> Kliknij TUTAJ!