[KONCERT] Robert Diabeł (Natan Kryszk)
3.07.2022, g. 19.00
@Przestrzeń Artystyczna Stakkato, Ślusarska 9a
ROBERT DIABEŁ to porywająca współczesna reimaginacja pięcioaktowej niemieckiej opery „Robert Le Diable”, skomponowanej przez niemiecko-żydowskiego kompozytora Giacomo Meyerbeera (1791-1864), do libretta autorstwa Eugene’a Scribe’a i Casimira Delavigne’a.
Premiera odbyła się 21 listopada 1831 w Operze Paryskiej, a polską prapremierę zaprezentowano 16 grudnia 1837 roku. W Polsce, dzieło spotkało się z entuzjastycznymi recenzjami. Wśród wielbicieli opery byli zarówno Fryderyk Chopin, jak i Juliusz Słowacki. Operę uznano za najważniejszą pracę Meyerbeera i sztandarowe dzieło romantyzmu.
Po śmierci kompozytora, utwór został skazany na zapomnienie w wyniku antysemickiej kampanii zainicjowanej przez Richarda Wagnera, który w broszurze „Żydostwo w muzyce” z 1850 roku, oskarżył Giacomo Meyerbeera i innych autorów pochodzenia żydowskiego o przyczynienie się do upadku rasy aryjskiej.
Po odkryciu kopii szokującego pamfletu, muzycy Natan Kryszk, Bruno Jasieński, Michał Aftyka i Marcin Sojka podjęli decyzję o stworzeniu współczesnego odpowiednika dzieła Meyerbeera. We współpracy z tancerką Moniką Szpunar wykreowali zupełnie wyjątkowy i oryginalny remiks opery, który zaprezentowany zostanie w Krakowie podczas FestivALTu.
Najważniejsze motywy warstwy instrumentalnej opery “Robert Diabeł” przedstawi zespół w składzie:
Natan Kryszk – saksofony
Bruno Jasieński – perkusja
Michał Aftyka – kontrabas
Marcin Sojka – wibrafon i elektronika
Monika Szpunar – choreografia i taniec
Dołącz do wydarzenia na FB! -> TUTAJ
REZERWACJA BILETÓW -> TUTAJ
—
Natan Kryszk – saksofonista, malarz i rzeźbiarz. Współzałożyciel tria Pokusa (Olter/Bryndal/Kryszk), które występowało na wielu festiwalach, takich jak Off Festiwal, Jazz nad Odrą, Niewinni Czarodzieje, Jazz Jantar, czy Unsound, oraz na deskach wielu klubów. Uczestniczy w tworzeniu warszawskiej sceny improwizowanej, m.in w Warszawskiej Orkiestrze Improwizowanej Ray’a Dickaty’ego. Jako rzeźbiarz współpracuje z Grupą Nowolipie, Pawłem Althamerem, Józkiem Gałązką, Adą Rączką. Autor muzyki do spektakli teatralnych i tanecznych Irada Mazaliacha, Justyny Sobczyk, Teatru 21, Darii Kopiec i Marty Ziółek.
Bruno Jasieński – producent, muzyk, perkusista, reżyser dźwięku od 2013 roku aktywnie działający na warszawskiej scenie muzyki improwizowanej. Współtworzący jazz-core’owy kwartet Brutah, zespół Noże i gang producencki 666VOLVO. W 2020 roku ukazały się dwa niezależne wydawnictwa duetu Frano Bebun, których kompozytorem i producentem wykonawczym jest Bruno Jasieński. Jako Bebun wyprodukował również utwór z pierwszego albumu Taco Hemingwaya – Mięso (Trójkąt Warszawski). Pracuje jako reżyser dźwięku i prowadzi cotygodniową audycję muzyczną na antenie Radia Nowy Świat.
Michał Aftyka – kontrabasista. Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F.Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Święta, obecnie student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie Michała Barańskiego. Członek m.in. JAH Trio, Ola Błachno Quartet. Współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Mateuszem Smoczyńskim, Łukaszem Ojdaną.
Marcin Franciszek Sojka – perkusista i producent, absolwent Wydziału Jazzu Bednarskiej w klasie Krzysztofa Gradziuka. Na co dzień porusza się w różnych światach muzycznych. Z Janem Jareckim i Michałem Aftyką współtworzy trio grające kompozycje Jareckiego (JAHTrio). Jest współzałożycielem eklektycznej formacji Tropical Soliders in Paradise. Grupa wydała w 2018 roku mini album dla wytwórni Dreamland Syndicate Records a w roku 2020 drugi album dla wytwórni Coastline Northern Cuts. Perkusista folkowego zespołu Jazgodki oraz Kwartetu Teatru Nowego w Olsztynie. Obecnie student perkusji jazzowej na AM im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Monika Szpunar – tancerka, performerka, choreografka. Absolwentka ACTS/École de Danse Contemporaine w Paryżu oraz The Place, London Contemporary Dance School. Monikę interesuje przenoszenie tańca do nowych, niekonwencjonalnych przestrzeni, aktywizm społeczny poprzez taniec, a także praca w projektach kolektywnych i interdyscyplinarnych.
Współtworzy międzynarodowy girl band The Yonis, inicjatywę choreograficzną praktyki siostrzeństwa oraz Laboratorium Ciała w Krakowskim Centrum Choreograficznym. Tworzy również autorskie projekty i spektakle oraz pracuje jako choreografka do filmów, muzeów oraz przedstawień teatralnych (m.in. Teatr Ochoty w Warszawie, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, czy Mały Teatr w Tychach). Jako tancerka i performerka pracowała z takimi artystami jak: Victor Quijada, Richard Siegal, Dan Van Huynh, Elinor Lewis, Weronika Pelczyńska, Kaori Ito, Kasia Witek, Agnieszka Glińska, Rafaela Sahyoun oraz Stefano Silvino.
***
Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.
Projekt ten został wybrany w ramach ścieżki Open Call, co było możliwe dzięki wsparciu Jewish Humanitarian Fund.