The Lucky Jewathon
“The Lucky Jewathon” to 72-godzinny interaktywny, internetowy performans. Wydarzenie inspirowane jest innym happeningiem FestivALT-u – “Żyd na szczęście”, zrealizowanym wcześniej w przestrzeni miejskiej. Projekt został wymyślony przez Michaela Rubenfelda i opracowany wspólnie z Magdą Rubenfeld Koralewską, Jasonem Francisco i Adamem Schorinem. Nazwa “Żyd na szczęście” odnosi się do figurek i małych obrazków prezentujących wizerunek Żyda ze złotą monetą, czyli przedmiotów zwyczajowo sprzedawanych w Polsce jako przynoszące szczęście talizmany. Podczas, gdy niektórzy postrzegają je jako pamiątki po przedwojennej społeczności żydowskiej w Polsce, dla wielu są po prostu antysemickimi karykaturami. Projekt dotyka kulturowych zawiłości związanych z tymi przedmiotami – żydowscy artyści, wcielając się w przestrzeni miejskiej w rolę “Żyda na szczęście” skłaniają do refleksji szerszą grupę odbiorców. Ten zarazem szczery, jak i satyryczny performans wywołał całą gamę reakcji – od żywiołowych pochwał do wręcz pogardy. Dla nas stanowi zaproszenie do rozmowy: o kulturze w praktyce, „pozytywnych stereotypach”, wyobrażeniach o Żydach w Polsce i skomplikowanym charakterze szczęścia.
Do udziału w “The Lucky Jewathon” FestivALT zaprosił 18 gości z całego świata, którzy będą pełnić rolę gospodarzy. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. antropolodzy, akademicy, artyści, dziennikarze, przedstawiciele lokalnej społeczności oraz politycy. Każdy z nich poprowadzi 4-godzinną sekcję, która będzie jego prywatną interpretacją projektu “Żyd na szczęście”. Przez 72 godziny będziemy spotykać się na panelach, rozmowach, projektach artystycznych, filmowych, muzycznych, a może nawet tanecznych. Każdy z gospodarzy będzie mógł wyrazić siebie w wybrany sposób, a widzowie, w zależności od tego, kiedy się włączą, będą uczestniczyć w zupełnie innym doświadczeniu.
“The Lucky Jewathon” jest całkowicie interaktywny. To oznacza, że w chwili wejścia na Zoom, odwiedzający staje się częścią performansu. Każdy jest zaproszony do udziału w tym przedsięwzięciu i może wnieść do niego coś od siebie. “The Lucky Jewathon” będzie także streamowany na Facebooku i YouTubie dla tych, którzy wolą pozostać jedynie obserwatorami.
Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na kłopotliwą praktykę, która w Polsce jest czymś całkowicie normalnym.
26.11. 8pm – 29.11 8 pm (CET/Warszawa)
26.11 2pm – 29.11 2 pm (EST/Nowy Jork)
Na wydarzenie można rejestrować się z wyprzedzeniem (polecamy tę opcję wszystkim zapominalskim) lub dołączyć przez bezpośredni link 26 listopada.
Partnerzy:
Festival of Jewish Arts and Music
Asylum Arts
magazyn CHIDUSZ
magazyn KONTAKT
Teatr Eldorado
ASPJ – Australian Society of Polish Jews and Their Descendants
DZIĘKUJEMY
Projekt zrealizowano przy współpracy z Allianz Kulturstiftung.
Przy wsparciu finansowym Dutch Jewish Humanitarian Fud.
Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie “Dyplomacja Publiczna 2020 – nowy wymiar”.
Performens wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiany z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Zadanie Publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.